SERT SULAR FAYDALI MIDIR? YOKSA ZARARLI MI? 

TOPLAM SERTLİK: Sert sularda sabun sarfiyatı fazladır, ısıtma tekniği ve mutfak işleri bakımından elverişli değillerdir. Çok yumuşak sular ise agresif etki yaparlar ve yavan bir tada sahiptirler. Ayrıca sert suları içen bölgelerde yaşayan insanların, kalp ve damar hastalıkları risklerinin, yumuşak suları içen bölgelerde yaşayan insanlara göre çok düşük olduğunu gösteren tıbbi istatistikler de vardır. Bu nedenle içme sularının çocuk, genç, yetişkin, yaşlı insanlar için içilebilir sertlikte olması gerekmektedir. Sert suların her zaman kalp ve damar sağlığını koruyucu, kemik erimesini önleyici, kemik yapısını güçlendirici ve zeka gelişimini hızlandırıcı gibi özellikleri tıbbi uzmanlar tarafından da kabul görmüştür.

SU SERTLİĞİ: Suyun sertliği öncelikle kalsiyum ve magnezyum tuzlarına bağlıdır. Bu iki element çeşitli çözünürlüklerde pek çok tuz oluştururlar. Su sertliği genelde kalsiyum (Ca²) ve magnezyum (Mg²) olarak düşünülse de bazı diğer metallerin tuzları da suda sertlik oluşturabilir. Genellikle su sertliği kalsiyum karbonat (CaCO3) olarak ifade edilir.

Su sertliği geçici ve kalıcı olmak üzere iki türdür.

Geçici Su Sertliği: Sudaki geçici sertlik çözülebilir kalsiyum ve magnezyum bikarbonatlarından kaynaklanır. Geçici sertlik ısıtılma yoluyla karbonatlara dönüştürülerek uzaklaştırılabilirler.

Kalıcı Su Sertliği: Isı etkisi ile uzaklaştırılamayan kalsiyum ve magnezyum tuzlarıdır.

Suda geçici sertlik ile kalıcı sertliğin toplamına toplam sertlik deni